A flexibilis csomagolás holnapja az élelmiszeriparban
A csomagolás legnagyobb nemzetközi szakvására a düsseldorfi Interpack a koronavírus miatt 2021 tavaszán (febr 25- március 3) kerül megrendezésre. Kedves Olvasóinkat addig is szeretnénk információkkal ellátni a legújabb csomagolási megoldásokról. Spanyol partnerünk, a Bossar az úgynevezett HFFS – Horizontal Form Fill and Seal, azaz vízszintes formázó, töltő és záró berendezéseivel szeretnénk Önöket megismertetni. A csomagolóanyag fóliája vízszintes szalagban halad előre, formát alakítanak ki, azt megtöltik az élelmiszerekkel, majd hegesztéssel hermetikusan lezárják.
A gyártó egy teljesen új, egyedülálló úgynevezett CleanSeal (tiszta zárás) hegesztési módszert fejlesztett ki, amely a hagyományos fóliahegesztési technológiához képest számos előnnyel jár. Polietilén tartalmú fóliák esetén, amelyek hő hatására nagyon könnyen összeugranak, ráncolódnak, például különösen előnyös. A függőleges csomagológépekhez képest, ez a zárás minőségben utolérhetetlen, a HFFS gépek gyönyörű tasakokat készítenek. Folyadékokra és különösen porzásra hajlamos anyagok töltésére ideálisak. A HFFS berendezések további előnye, hogy több, akár 5 töltőállomással is készülhetnek, ezáltal többféle, egymástól eltérő tulajdonságú alapanyagot is lehet velük egy zacskóba tölteni.
Az úgynevezett flexibilis packaging angol kifejezésen a műanyag vagy társított/több rétegű fóliába való csomagolást értjük. A hagyományos flakon, konzervdoboz, üveg csomagolással szemben rengeteg előnyt sorolhatunk fel: a termék hőkezelése rövidebb ideig, kevesebb energiával lehetséges; kisebb az önsúlya, jól tárolható, olcsóbb a logisztika; praktikus, vonzó a csomagolás, egyedi igényeket lehet megvalósítani, sok esetben pedig nagyobb termékvédelmet adhat. A hagyományos, egyre inkább betiltás szélére szoruló csomagolóanyagok helyett megjelennek az újrahasznosítható, komposztálható, lebomló, vagy akár ehető csomagolóanyagok is. Gépgyártó partnerünknek az új típusú csomagolóanyagok felhasználása mellett olyan új fogyasztói igényeket is ki kell szolgálnia, mint a visszazárható, vagy mikrózható csomagolás.
Olyan csomagoló berendezéseket is tudunk szállítani, amelyek előre gyártott, konfekcionált laminált zacskó-kat is kezelnek, azaz a csomagológép egy előre betárazott magazinból (csomagolóanyag tárolóból) veszi elő a zacskókat, hogy ebbe töltse az élelmiszert. Egy ilyen BCF-2 típusú, Bossar Clean Fill, azaz tisztán töltő berendezés képét közöljük, mellyel előre gyártott tasakokba folyadékot töltenek. A zacskóból vákuummal kiszívják a levegőt, a betöltött mennyiség után kifújják a töltőcsövet, így elcseppenés nélkül tisztán zárható a tasak.
A teljes vertikum kézben tartása érdekében zacskógyártó BPM (Bossar Pouch Maker) feltéttel építik egybe a töltő gépet. Reméljük, a jövő évi kiállításon megmutathatjuk ezt a merészen Rivale névre keresztelt legújabb fejlesztést. Sok érdeklődést vonzhat majd a Surefill, azaz aszeptikus töltő berendezés is, melybe steril, előre gyártott tasakokba történik a csomagolás. Partnerünk nem csak zacskógyártó gépeket, hanem fogyóeszközöket: csomagolóanyagot, fóliákat, konfekcionált tasakokat, zacskókat, kupakokat is gyárt, tehát kompletten mindent egy kézből szerezhet be a tisztelt vásárló.
Az általunk kínált HFFS csomagológépek teljesen le-fedik az ipari csomagolás igényeit, különösen a folyadék és a porszerű termékek esetén; néhány gramm mennyiségtől a néhány kilogrammos vagy literes kiszerelésig; természetesen HACCP, GMP irányelvek szerint, akár forrón töltve, akár ultratiszta, vagy aszeptikus körülmények között.
Jellemző termékek az élelmiszeriparból: bébiétel, joghurt, sajt, gyümölcslevek, italok, étolajok, szószok, öntetek, levesek, desszert, mirelit és készétel, instant termékek, snack és olajos magok, csokoládé és édesipari termékek, keksz és sütőipari, gabonaipari termékek, fűszerek, kávé, tea, dohány. Az élelmiszereken kívül említhetjük a finomvegyszer kiszerelést, kozmetikumokat, állateledelt, gyógyszerporokat és granulátumokat.
A Bossar berendezéseinek már több mint 50%-a szervo hajtású, ezáltal a munkaállomások mozgásai egymástól függetlenül programozhatók. Egy ütemben akár 4 darab zacskó is készülhet.
A Bossar fejlesztés stratégiája azt célozza, hogy csökkentse a felhasznált csomagolóanyag tömegét, az újrahasznosítható legyen, így Földünk tisztábbá és zöldebbé válhasson!