Projekt bemutató: hatékonyság növelés és selejt csökkentés PIAB vákuumos anyagszállító berendezésekkel
Néhány évvel ezelőtt a Mondelez cégcsoporthoz tartozó Győri Keksz Kft-nél üzembe helyeztünk egy kis méretű PIAB vákuumos anyagszállító berendezést, melynek feladata egy magszóró gép anyaggal való ellátása volt. Ennek a készüléknek a jó, megbízható működése jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy a múlt év végén egy újabb projekt kapcsán ismét szóba kerüljön hasonló pneumatikus anyagszállító készülék. Ezzel egy fennálló problémára sikerült megoldást találnunk.
A Győri Keksz Kft a közismert és közkedvelt Pilóta, TUC, Oreo, stb. ropogtatni valókon túl olyan, a vásárlóközönség által nem ismert termékeket is gyárt, melyek kiskereskedelmi forgalomba nem kerülnek, csak a cukrászipari felhasználók vásárolják. Ilyen például az Oreo keksz törmelék, amely igen kedvelt alapanyaga a fagylaltkészítményeknek és süteményalapoknak. Ezen termék egyik fontos jellemzője a szemcseméret-tartomány, melyet az Oreo keksz darálásával és szitálásával állítanak a kívánt értékre.
A megfelelő mérettartományon kívül eső, az alatti és feletti méretű frakció hasznosítása korábban nehézségekbe ütközött. Kézenfekvő megoldás a durvább frakció visszatáplálása a darálógépbe, amely azonban a gyártóhely adottságai miatt csak körülményesen, kézi erő-vel volt lehetséges. A technológiából adódóan keletkező 25-30% körüli finom frakció korábban selejtezésre került, mint eladhatatlan melléktermék.
Ezen a helyzeten sikerült jelentősen javítanunk a vákuumos anyagszállító készülékek bevetésével.
Először kísérletet tettünk a korábban üzembe helyezett berendezéssel visszajuttatni a durva frakciót az őrlőgépbe. A kekszdarabok szállítására a módszer elvben alkalmasnak bizonyult, azonban szembesültünk azzal a problémával, hogy a rendelkezésre álló szállítótömlő átmérője viszonylag kicsi volt a darabok méretéhez képest, aminek az volt a következménye, hogy a darabok a feladási (elszívási) ponton, a tömlő végén egy csomóba összeálltak, és automata üzemmenetben lehetetlenné tették az anyagszállítást. Az adott körülmények között csak úgy volt lehetséges az anyagtovábbítás, hogy egy kezelőnek időnként közbe kellett avatkoznia és a képződő csomókat megszüntetnie.
Tekintettel arra, hogy elsősorban az élőmunka kiváltása volt a cél, változtatnunk kellett a körülményeken. Figyelembe véve a szállítandó darabok méretét, nagyobb átmérőjű szállítótömlőt alkalmaztunk. A szállításhoz szükséges áramlási sebesség fenntartása miatt a bővítés nagyobb méretű és szállítóteljesítményű berendezések beszerzését tette szükségessé.
Több anyagszállítási teszt elvégzése után sikerült megtalálnunk az optimális konfigurációt, amellyel a két szita alól a durva frakciót az élőmunka kiváltásával, automata módon sikerült visszajuttatnunk az őrlőgépbe, amellyel jelentősen növelni tudtuk a technológia hatékonyságát.
A szitálás finom frakciójaként keletkező kekszport ugyanakkor egy külön anyagszállító berendezés segítségével egy tasakoló gépre tudtuk táplálni, mellyel egy addig megoldatlan, ill. a helyi adottságok miatt megoldhatatlannak tűnő problémát sikerült elhárítani. Ennél fogva a korábban leselejtezett kekszpor csomagolhatóvá vált, és a korszerű, jól kezelhető csomagolás miatt a selejtezendő melléktermékből egy csapásra hasznot hozó termék lett.
A fent leírt technológiai fejlesztésekkel költségcsökkentést és hatékonyságnövelést, valamint selejtcsökkentést értünk el. A porcsomagoló gép termelésbe vonásával partnerünk egy új árucikknek tudott új vevőket találni, ami javítja üzleti pozícióit.
A projektről partnerünk műszaki szakembereivel 2018 végén kezdtünk beszélgetni, a 3 db PIAB vákuumos anyagszállító berendezést ez év márciusában helyeztük üzembe. A mintegy 3 hónap alatt, rekordsebességgel megvalósult fejlesztés azóta is termel, a felek teljes megelégedésére.