Biotechnológia felső fokon – Applikon bemutatkozás
Az emberiség évezredek óta biotechnológiai úton állít elő számos terméket, gondoljunk csak Noé apánk felfedezésére, vagy a kenyér kelesztésére, tejföl- vagy ecetgyártásra. Akik éltek már 1962-ben, amikor Watson és tudóstársai Nobel díjat kaptak a DNS szerkezetének és információhordozó szerepének felfedezéséért, emlékezhetnek rá, hogy akkor úgy tűnt, a genetika elsöpör mindent, biológiai robbanásról írtak, beszéltek. Bár egyelőre az informatika forgatja fel leginkább mindennapjainkat, a biotechnológiai fejlesztések üteme a fejlett országokban sokkal jobban nő, mint a hagyományos, szintetikus vegyiparban. Ez a trend késztetett minket is arra, hogy kitekintsünk erre a területre.
Nyáron részt vettünk új partnerünk, a holland Applikon tréningjén. Feltörekvő, dinamikus, fiatal csapatban találtuk magunkat. Az új, hiper-modern székházat még egy éve sincs, hogy a király jelenlétében felavatták a Delft-i Műszaki Egyetem Bio-Ipari Parkjában.
Nagyzolásnak tűnhet egy profitorientált vállalat filozófiájáról beszélni, mégis tetten érhető volt minden előadásban, hogy a céget a fermentációs technikában a minél rövidebb idő alatt, minél kevesebb anyaggal, minél intenzívebb információszerzés vezérli. Ebből következően elsősorban a kutatás számára fejlesztették ki, standardizálták a fermentoraikat, bár épp ott jártunkkor szereltek össze egy sok köbméteres rendszert, élelmiszeripari megrendelésre.
Nézzük a termékeket, a teljesség igénye nélkül tallózva. Legjobban tetszett a Micro-mátrix nevű screening fermentor. Egy kis doboz, mely egyszerre 24 cellát mozgat, úgy hogy minden cellában eltérőek lehetnek a körülmények: pH, hőmérséklet, a beadagolt folyadékok, gázok összetétele.
Az Applikon egyszer használatos bioreaktorokat is alkalmaz, legyen a gyártó akár a Hyclone , akár a Pall, legyen az akár rázott 10-20 literes, vagy köbméteres méretű műanyagzsák.
Az információ szerzés elengedhetetlen feltétele a szenzorok kifejlesztése, együttműködés a vezető, innovatív érzékelő gyártókkal. És ha megvannak az adatok, ki kell fejleszteni a megfelelő jelfeldolgozást, és be is zárult a szabályozó kör. A vezérlés szoftverét saját dolgozó írja, teszteli.